V „Nováči“ na výbornou

Ve dnech 3. – 5. 1. 2020 se v Novém Městě na Moravě uskutečnil 1. Český pohár žactva. Jednalo se o vůbec první celostátní závod, který se v letošní sezóně uskutečnil – 1. Český pohár dorostu a dospělých, který se měl taktéž konat v NMnM, byl kvůli nedostatku sněhu zrušen.

Do Vysočina areny, kde se mimo jiné v březnu uskuteční závod Světového poháru, jsme vyrazili v pátek před obědem v počtu 11 závodníků a 4 trenéro-servisáků. Po příjezdu následoval dvou hodinový trénink na tratích a střelnici, který jsme ukončili testováním lyží.

PRVNÍ OSTRÝ START

V sobotu byl za účasti 306 závodníků v osmi kategoriích na programu sprint klasickou technikou. Pro servismany bylo ranní testování trošku oříškem – na trati se nacházely 3 druhy sněhu a nebylo jednoduché zvolit optimální variantu.

Jako první ze startovní branky vyjela kategorie M12 a M13, kde Jakub Jirsák obsadil slušné 14. místo v kategorii M13.
Po mladších klucích začaly své první závodní metry ukrajovat také dívky z kategorie W12 a W13. Zde naše barvy v kategorii W12 reprezentovaly Natálie Švecová a Karolína Růčková. Obě děvčata na trati a střelnici nechala maximum, což Natce při její přemiéře vyneslo krásné 2. místo a Kája dokončila závod na 18. místě. Následovala naše nejnabitější kategorie W13. Nejlépe se dařilo Nele Lušovské na 7. místě, kterou následovala Markéta Krupová na 10. místě a Kristýna Hegarová na 12. místě. Dále naši čtveřici doplnila Luisa Camfrlová na 20. příčce. V další kategorii W14 jsme měli zastoupení tří závodnic ve složení Nikola Dobešová, Michaela Gocalová a Nela Gerlová. Holky se vůbec neztratily a obsadily hezké 17., 29. a 34. místo. Na závěr závodu se na start postavila naše nejstarší závodnice Nela Fiurášková, která nezklamala a cílovou čáru proťala na 15. místě.

SKUPINOVÝ START VE ZNAMENÍ TRIUMFŮ

Přes noc nám ve Vysočina areně a jejím okolí napadlo přibližně 5 cm sněhu a byly to pro nás sněhové vločky ve znamení úspěchu. Servismani si kvůli novému sněhu ráno přivstali a připravili lyže, které společně s perfektní střelbou a běžeckými výkony byly stavebním pilířem pro velmi kvalitní výsledky. Celkem se na start postavilo ještě o 5 závodníků více než v sobotu, celkem tedy 311 startujících! Opět se jednalo o sprint avšak s menší úpravou, závodníci byli na trať vypouštěni startovním výstřelem v devítičlenných skupinách podle umístění z předchozího dne.

První do stopy opět vyrazil Kuba Jirsák, který vylepšil sobotní umístění a dojel na 10. místě. Následoval start dívek W12 a W13. První položku Natálie Švecová, Nela Lušovská a Markéta Krupová zvládly na výbornou, trefily všechny terče a začal se rýsovat velice slibný výsledek. Napjatě jsme pozorovali druhé střelby a ty dopadly nad očekávání – všechny opět předvedly čistou položku! Holky nechaly na trati v posledním kole všechny své síly a v cíli to byl opravdu krásný pohled. Natka si s bezmála minutovým náskokem dojela pro vítězství v kategorii W12, Nela si v kategorii W13 dojela také pro zlatou medaili a medailové žně podtrhla Markéta, která ve stejné kategorii získala stříbrnou medaili! Za své výkony se nemusely v kategorii W13 stydět ani Kristýna Hegarová a Luisa Camfrlová, které finišovaly těsně za sebou na 19., resp. 21. pozici a v kategorii W12 Karolína Růčková na 22. místě. Posledními kategoriemi na startu byly holky W14 a W15. Nelu Fiuráškovou v obou závodech trápily první položky. Ve skupinovém startu předvedla v posledním bežeckém okruhu famózní běh, což ji nakonec vyneslo celkové 9. místo ve W15. Holky z kategorie W14, kde se zároveň jednalo o nejpočetněji obsazenou kategorii, obsadily ve složení Nikola Dobešová, Michaela Gocalová a Nela Gerlová 25., 35. a 36. místo.

https://evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20200/20/14 – výsledky sobota
https://evidence.biatlon.cz/#/vysledky/20200/20/15 – výsledky neděle
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech – reportáž ČT

Mohlo by vás zajímat